Jak pielęgnować skórzane pantofle?

Aby buty męskie skórzane wyglądały świetnie nie tylko przez pierwszych kilka tygodni po zakupie, ale również w późniejszym czasie, trzeba je odpowiednio pielęgnować. Skóra to materiał wymagający, dlatego panowie noszący skórzane pantofle powinni zwrócić szczególną uwagę na właściwy sposób pielęgnacji.

Buty męskie skórzane wymagają regularnej pielęgnacji

Eleganckie pantofle męskie trzeba zacząć pielęgnować jeszcze przed pierwszym użyciem. Na powierzchnię buta należy nanieść impregnat do skóry naturalnej i poczekać, aż się wchłonie i wyschnie. Czynność tę trzeba powtarzać, aż preparat przestanie wsiąkać w skórę. Dopiero wtedy buty są gotowe do pierwszego założenia.

Pierwsze czynności pielęgnacyjne to dopiero początek. Skórzane buty wymagają impregnacji co najmniej dwa razy w tygodniu. Przed naniesieniem tłuszczu do skóry lub innego preparatu, buty należy wyczyścić z powierzchniowych zanieczyszczeń. Można to zrobić za pomocą zwilżonej ściereczki lub gąbki. Po usunięciu piasku, kurzu i innych zanieczyszczeń można nanieść na buty impregnat. Środek ten powinien wyschnąć, a później można przystąpić do polerowania obuwia miękką, bawełnianą ściereczką.

Eleganckie, lakierowane pantofle

Nieco więcej zachodu wymagają pantofle lakierowane. Aby zachować ich elegancki charakter i błyszczące wykończenie trzeba je regularnie nabłyszczać.

Podobnie jak w przypadku innych butów skórzanych, pielęgnację butów z lakierowanej skóry również rozpoczyna się od usunięcia zanieczyszczeń. Dobrze jest używać do tego wilgotnej ściereczki nasączonej mydłem. Brud z zagłębień w szwach można usunąć specjalną szczoteczką. Polerowanie lakierowanej skóry wykonuje się ściereczką z mikrowłókien oraz impregnatem do skóry lakierowanej. Trzeba też pamiętać, że lakierowana skóra nie lubi niskich temperatur, dlatego warto unikać wychodzenia w takich butach na mróz – to znacznie przedłuży ich żywotność.